Kolm kukkusid täielikult läbi!


ADAC turvatoolitest esitab nimetatud tootele oluliselt kõrgemaid nõudmisi kui seadusandja. 16 mudelist kolme puhul tuvastab test dramaatiliste puuduste olemasolu.
Recaro kutsub oma toote tagasi.

Õnneks ei ole testnukk Dummy vigastamine võimalik, kuid samasuguse kaaluga kolmeaastane laps ei oleks sellist jubedat kokkupõrget ilmselt üle elanud. Mis siis juhtus? Liikuv katsestend, millele on paigutatud VW Golfi kere koos Recaro Optia turvatooliga, millesse on asetatud istuma Dummy, peatatakse äkiliselt kiirusel 64 km/tunnis – täpselt nii nagu oleks toimunud auto frontaalkokkupõrge mingi takistusega. Hea turvatool kaitseb last ka sellistes olukordades. Kuid Recaro kinnitused ei pea tekkinud tsentrifugaaljõule vastu: iste koos selles istuva Dummyga lendab suure hooga ja kõrge kaarega ettepoole ja põrkuks reaalses olukorras eesmise istme või esiklaasi vastu. Nii lapse kui ka temast eespool istuvate täiskasvanute jaoks fataalne asjade kulg!

Defekt? Tegemist ei ole üksikjuhtumiga

Kahjuks ei olnud selle 370 eurot maksnud Recaro-turvaistme katsetamise puudulik tulemus, mis saadi ADACi ja kaupade testimisega tegeleva ühenduse Warentest ühise turvatoolide testimise käigus, mingi üksikjuhtum. Nii näiteks puruneb kokkupõrke korral tootja Nuna turvaistme mudeli Rebl puhul selle istmeosa all paiknev metallraam. Ja mudeli Rinaldo Radian 5 puhul, mida tuleb eraldi konstruktsioonidetailidest vastavalt lapse erinevate suuruste tarvis ümber ehitada, ei lase püksitraksirihm ennast ka suure jõupingutuse abil piisavalt tugevalt pingutada.
Recardo reageeris testi tulemustele koheselt: Stuttgartis asuv ettevõte kutsub istme baaskomponendi tagasi, et see siis tasuta välja vahetada.
Erinevalt maikuus läbiviidud turvaistmete testist (tulemused: adac.de/kindersitze) ei saanud seekord mitte ükski toode ADACi hinnangut „väga hea“. Parimad testis osalenud turvaistmed, mille hinnanguks oli „hea“ (ehk hinne 1,7), olid turvatool Cybex Anton Q – hinnaga 200 ja/või 350 eurot, sõltuvalt sellest, kas see ostetakse koos isofix-alusega või ilma selleta, ja turvatool Kiddy Phoenixfix 3 (259 eurot) lastele vanuses ühest kuni nelja aastani.


Recaro Optia kokkupõrkel
Recaro Optia kinnitus ei pea frontaalkokkupõrkele vastu

Saasteainete teema – mis oli varasemalt just selle kahjulikkuse tõttu lastele sageli madalama hinnangu põhjuseks – ei mängi praeguste mudelite puhul õnneks enam mingit rolli. Kuid on olemas siiski üks probleem, mida ADAC testi läbiviijad turvaistme kasutamisel ikka ja jälle täheldavad, ja selleks on asjaolu, et turvatool ei sobi ühtemoodi hästi kõigisse autodesse. Minge turvatooli ostma oma autoga ja proovige kinnitused läbi.
Kuna ka lapse isiklik maitse mängib oma rolli, siis peaks poodi turvatooli ostma minnes teie järelkasv kindlasti kaasas olema. Sest see, kuidas laps laseb ennast pärast „oma“ tooli kinnitada, sõltub otsustaval määral sellest, kui cool on tema enesetunne seal istudes.

Info: Üksikasjalised tulemused leiate aadressil adac.de/kindersitze

ADAC test: Kolm mudelit põruvad Kaks korda „puudulik“ hinne puuduva turvalisuse eest ja ükskord turvatooli kasutamisega kaasnevate probleemide tõttu. Tootja Recaro kutsub oma mudeli tagasi.


Nuna Rebl
Nuna Rebl
Puudused:
Frontaalkokkupõrke korral läheb istumisaluse all paiknev metallraam katki. Laps põrkuks sellisel juhul eesmise istme vastu.


Diono Radian 5
Diona Radial 5
Puudused:
Võimalikud valed võtted turvatooli kasutamisel: Iste tuleb eraldi detailide abil ümber ehitada. Ja veel: Püksitraksirihm ei lase ennast korralikult pingutada.


Recaro Optia
Recaro Optia
Puudused:
Frontaalkokkupõrke korral tuleb iste oma Isofix-aluse küljest täiesti lahti. Tootja vahetab baaselemendi välja (vt. paremal)
Tootja/nimetus Lubatud vahemik
Isofix
Hind (€)
Turvalisus
Kasutus
Ergonoomika
Kahjurained
ADAC hinnang
Osatähtsus 50% 40% 10% 0% 100%
kuni ca 1 aastastele
Cybex Aton Q i-Size 45-75cm ei 200 ++ + + ++ 1,7
Cybex Aton Q i-Size/Base Q i-Size 45-75cm jah 350 ++ + + ++ 1,7
Kuni ca. 4 aastasele
Cybex Sirona M2 i-Size 45-105cm jah 410 + + + ++ 2,2
Recarp Zero.1 kuni 18kg jah 500 + + + ++ 2,4
Joie i-Anchor Advance 40-105cm jah 300 + 0 + + 2,6
Nuna Rebl 40-105cm jah 550 - 0 + + 5,5
Kuni ca. 7-aastasele
Diono Radian 5 kuni 25kg ei 395 0 - 0 + 5,5
Ca. 1- kuni 4-aastasele
Kiddy Phoenixfix 3 9-18kg jah 259 + + + ++ 1,7
Maxi-Cosi Rubi XP 9-18kg ei 140 0 + + ++ 2,9
Recaro Optia 9-18kg jah 370 - + + ++ 5,5
Ca. 1- kuni 12-aastasele
Hema Doorgroel 9-36kg ei 85 0 0 + + 3,8
Nania Beline SPLuxe 9-36kg ei 69 0 0 + + 3,8
Ca. 4- kuni 12-aastasele
Hema Junior 15-36 ei 65 + + + + 2,3
Jane Quartz 15-36kg jah 185 + + + ++ 2,3
Nania Befix SP 15-36kg ei 49 + + + + 2,3
Vertbaudet Juniorsit 15-36kg ei 80 + + + ++ 2,3

*Kui turvalisusele ja kasutamisele (toote teenindamisele) antav hinnang jääb allapoole hindest „hea“, tuleneb sellest ka ADAC poolne madalam hinnang, hinnang „puudulik“ tähendab aga läbikukkumist.

TAGASIKUTSUMINE

Recaro kutsub detaili tasuta väljavahetamisaktsiooni käigus tagasi turvaistme Optia ja turvahälli Privia baaselemendi „Recaro fix Basis“, kuna viimase kinnitussüsteem võib deformeerida. Tegemist on partiidega ER01000000 kuni ER01017825.
Kliendid saavad täiendavat teavet koduleheküljel https://safety.recaro-cs.com